Publikováno: 8. 4. 2022

V Olomouci bude instalován multimediální les

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se představí 360° prostorová instalace, v níž se setkává věda a zvukové umění.

V Olomouci bude instalován multimediální les

Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci bude od 20. dubna do 1. května ve spolupráci s německým Goethe-Institut přístupná jedinečná multimediální instalace Silva, která je součástí projektu estonských umělců WORLD WILD WALD. Zvukový umělec Marcus Maeder a biolog Roman Zweifel prostřednictvím tohoto projektu umožňují návštěvníkům podniknout umělecko-vědeckou výpravu do původního pralesa Järvselja, který je nejstarší lesní rezervací v Estonsku.

Na výstavě v rámci festivalu AFO ve Vlastivědném muzeu v Olomouci bude představeno jejich dvoudílné dílo, které kombinuje vědecké metody (smyslový výzkum prostředí, bioakustika) a estetické přístupy (zvukové umění). Prostřednictvím měřicích stanic budou shromažďovány validní údaje o stavu lesa, které budou následně transformovány do virtuálního lesa v prostorové instalaci v muzeu. Díky prostorové a časové kondenzaci zaznamenaných dat a zvuků tak lze vnímat komplexní ekosystém způsobem, který by nebyl možný ve venkovním prostředí.

Návštěvníci si budou moct vyzkoušet, jak změny vlhkosti, větru, teploty a světelného záření ovlivňují zvukovou kulisu lesa. Dozvědí se, že například sucho způsobuje praskání stromů a že ze zvuků lesa můžeme vyčíst rozmanitost světa zvířat a rostlin.

Doprovodním materiálem k instalaci je online příručka 12 tipů, jak v každodenním životě chránit lesy a přírodu

Více informací zde.

Zdroj: goethe.de; protisedi.cz