Publikováno: 5. 5. 2023

Otevřené sbírky 2023

Iniciativa Otevřené sbírky.cz zveřejnila svou čtvrtou výroční zprávu o stavu digitalizace v ČR.

Otevřené sbírky 2023

V pořadí třetí ročník vydání Zprávy o digitalizaci a zpřístupňování kulturního dědictví v České republice přináší aktualizovaná data. Webová stránka otevrenesbirky.cz nově prezentuje souhrnná data za poslední čtyři roky. Od loňského roku se počet institucí zapojených do projektu zvýšil o 37 % a zpráva tam může nabídnout přesnější data.

Zpráva ukazuje, že digitalizace sbírkových předmětů je na vzestupu a nejčastější překážkou je podle dotázaných institucí chybějící jednotná metodika a obavy, například z finanční náročnosti. Aktuálně lze zhruba 7,7% všech registrovaných sbírkových předmětů v České republice dohledat v online databázích přístupných veřejnosti. Uvedené procento představuje 1.871.053 předmětů. Od jara 2022 se jedná o celkový nárůst počtu o 35 %.

Největší přírůstek ze sbírkotvorných institucí zaznamenalo od loňského vydání zprávy Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které do svého online katalogu zařadilo 141.939 nových položek. Jiné instituce naopak investovaly do prezentace sbírek v portálu Esbírky. Příkladem může být Městské muzeum a galerie v Hranicích, která se chystá spřístupnit své sbírky na tomto portále v příštím roce. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě svém webu disponuje 100% online katalogem svých 6561 sbírkových předmětů.

Během posledního roku se také zvýšil počet institucí, které publikují své exponáty online o 33 (celkem 8 % všech institucí); mimo jiné Městské muzeum v Železném brodě, Muzeum jižního Plzeňska v Boskovicích nebo Vojenský historický ústav.

Digitalizované není totéž co přístupné. Dle výsledků průzkumu 2023 (u 1/4 institucí) je v ČR digitalizováno přibližně 15.6% z celkového počtu registrovaných sbírkových předmětů. Online přístupných je pouze 49,5% z nich. Ne každé dílo, které prošlo digitalizací, je zveřejněno na internetu nebo jinde. Většina digitálních reprodukcí je pouze uložena na veřejnosti nedostupných serverech a slouží jen interním potřebám dané instituce.

Celý text zprávy zde.

Zdroj: otevrenesbirky.cz; artalk.cz