Publikováno: 16. 6. 2022

Lidé na Ukrajině vytváří digitální 3D modely zničených staveb

Přes tři měsíce trvající válka na Ukrajině zničila mnoho významných budov a památek. O jejich zachování alespoň v digitální podobě usiluje iniciativa Backup Ukraine.

@poly.cam

Hlavním cílem iniciativy Backup Ukraine („Zálohování Ukrajiny“) je snaha uchovat kulturní pamětihodnosti zdemolované ve válce alespoň v digitální podobě. Pro digitalizaci budov používá aplikaci Polycam, která umožňuje nahrávat skeny objektů do online knihovny kulturních památek.

Původně projekt začal s dobrovolníky, kteří měli zaznamenávat části ukrajinského kulturního dědictví UNESCO. Jak uvedl Tao Thomsen, spoluzakladatel projektu, nyní do databáze nahrálo skeny budov a objektů přes 6 tisíc uživatelů a jejich počet každým týdnem roste. Podle Thomsena mnozí Ukrajinci využívají aplikaci k dokumentaci války vlastníma očima – jako například muž, který digitálně naskenoval svůj byt zničený zásahem ruské rakety. Archiv obsahuje vše od historických budov až po dětské figurky a stavebnice, které zůstaly v troskách. Vzhledem ke společensko-kulturnímu významu projektu se v současnosti uvažuje, jak by mohly být jeho výstupy využity i jako vzdělávací nástroj.

Článek Petry Lexové o ruském demolování ukrajinského kulturního dědictví

Zdroj: insider.com; poly.cam; artlak.cz