Publikováno: 18. 10. 2021

Imersivní expozice připomene historii věznice v Uherském Hradišti

Mobilní aplikace Za zdí umožní zažít pohnuté dějiny věznice v rozšířené realitě.

@mistnikultura.cz

Areál věznice v Uherském Hradišti, kde v současnosti vzniká památník a muzeum, se po rekonstrukci otevře nejdříve v roce 2028. Nyní je budova nepřístupná veřejnosti. Nezisková organizace Historia Futurae ve spolupráci s místním spolkem Memoria proto jako alternativu vytvořily koncept imersivní mobilní aplikace, která s pomocí rozšířené reality (AR) přiblíží historii věznice z dob nacistické okupace i procesů 50. let. Expozice Za zdí umožní uživatelům vkročit do virtuální vězeňské cely nebo podstoupit interaktivní výslech, a to v doprovodu holografického průvodce. Expozice je založená na autentických výpovědích a dokladech o osudech vězňů, jejich blízkých, ale i dozorců a systému. Aplikace bude sloužit široké veřejnosti zdarma a bude primárně site specific, tedy sloužit k užití v bezprostředním okolí uzavřené věznice.

Rádi bychom tak podpořili rozvoj společnosti, která bude mít díky digitálním technologiím svobodnější přístup ke kulturnímu dědictví. Vytváříme digitální muzejní projekt, který má přispět k objektivnímu a dostupnému poznání minulosti a tím k lepší budoucnosti,” komentuje ambici projektu Anna Stránská, předsedkyně spolku Memoria.

Celkový rozpočet projektu Za zdí, který pokryje přímé náklady na realizaci, je 738 000 Kč. Třetinu rozpočtu pokryly dary mecenášů, o druhou třetinu se Historia Futurae a Memoria chtějí ucházet z veřejných zdrojů. Poslední třetinu, zhruba 250 000 Kč, neziskovky vybírají v crowdfundingové kampani na Darujme.cz.

Více informací v článku zde.

Zdroj: mistnikultura.cz