Publikováno: 28. 2. 2023

Cultures of Artificial Intelligence – New Perspectives for Museum

V prosinci 2022 proběhla v Badisches Landesmuseum konference, která v teoretické rovině diskutovala možnosti a limity zapojení umělé inteligence v sektoru muzejnictví.

@landesmuseum.de

Německé noviny TAZ publikují sloupek psaný výhradně umělou inteligencí (AI), což otevírá diskuzi o potenciálu umělé inteligence jakožto textařů, grafiků, programátorů a analytiků také u široké veřejnosti. To, že AI v budoucnu převezme, nebo minimálně pomůže s muzejní prací je jasné již delší dobu. Že tato „budoucnost“ již alespoň částečně nastala, je pro velkou část sektoru pravděpodobně překvapivá. Proto Badisches Landesmuseum ve spolupráci s Allard Pierson Museum v Amsterdamu a dolnosaskou nadací Stiftung Niedersachsen uspořádalo konferenci v Karlsruhe ve dnech 1. a 2. prosince 2022, které se zúčastnilo široké spektrum muzejníků/ic, umělců/kyň a odborníků/ic na umělou inteligenci.

Zpráva z konference shrnuje témata, o kterých se zde hovořilo. Konference se nezaměřovala na konkrétní kroky a využití umělé inteligence v muzejní praxi, spíše teoreticky zkoumala klady a možné nástrahy v souvislosti s využitím AI v kultuře. Efektivní využívání umělé inteligence v muzejním, potažmo kulturním sektoru, je podmíněno kritickou reflexí, diferencovaným společenským diskurzem a především odpovědným přístupem institucí.

Webové stránky konference

Zdroj: artsmanagement.net; landesmuseum.de