Publikováno: 25. 7. 2022

Čeští vědci virtuálně obnovují iracké památky

Tým českých vědců z Orientálního ústavu AV ČR sestavuje podobu mosulských památek zničených Islámským státem ve virtuální realitě.

Čeští vědci virtuálně obnovují iracké památky

Během obsazení druhého největšího iráckého města Mosul bojovníky Islámského státu bylo úmyslně zničeno kolem 45 památek nevyčíslitelné kulturní hodnoty. Mezi nima byla například hrobka imáma ʽAwnuddína, která přestála i tatarské nájezdy ve 13. století, nebo mešita al-Chidra. Radikálové nejčastěji ničili hrobky, mauzolea a k nim přilehlé mešity, k dalšímu poškození došlo v průběhu náletů při vojenské operaci na osvobození města. 

Týmu českých vědců okolo historika a arabisty Miroslava Melčáka z Orientálního ústavu Akademie věd se podařilo pět z těchto památkových objektů digitálně zrekonstruovat v podobě 3D modelů. Ty jsou k prohlédnutí online ve Virtuální galerii mosulské architektury. Modely přitom nevycházejí z přímých pozorování na místě nebo z ucelené dokumentace městské architektury, jenž pro Mosul prakticky neexistovala (k dispozici byla pouze publikovaná kresební nebo fotografická dokumentace, které rozsah byl ovšem limitován), ale zejména z fotografií a videí ze sociálních sítí. Z toho nebylo možné použít metodu fotogrammetrie, která se v současnosti běžně používá u virtuálních rekonstrukcí, modely jsou tak založeny na ručně kreslených podkladech. Povedlo se zrekonstruovat ornamentální i epigrafickou výzdobu budov, k dispozici ale byly pouze omezené podklady například k textuře povrchů. 

Na webu projektu jsou dostupné nejen 3D modely zatím pěti památek, ale také celkový seznam zničených objektů kulturního dědictví včetně jejich interaktivní mapy.

Webové stránky projektu s virtuální databází modelů památek zde.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz