Publikováno: 14. 6. 2022

Aplikace IPR komplexně představuje historické centrum Prahy

Aplikace Historické centrum Prahy se soustřeďuje na veřejný prostor, ale nabízí také možnost promítnutí historických plánů, panoramatické fotografie nebo zobrazení významných archeologických ploch.

Aplikace IPR komplexně představuje historické centrum Prahy

Institut pro rozvoj Prahy vytvořil aplikaci, která má za cíl uživatelům komplexně představit historické centrum hlavního města, které je od roku 1992 zapsáno v seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Základní částí aplikace je katalog všech objektů stojících v pražské památkové rezervaci. Barva každé stavby reprezentuje nejstarší zdivo, které se v ní může nacházet. V aplikaci je navíc možné filtrovat podle konkrétních architektonických stylů, na mnoha domech se jich totiž vzájemně kombinuje několik. Informativní vrstva významných archeologických ploch může být zajímavá nejen pro nadšence do archeologie, ale také pro investory a developery, kteří mohou přímo počítat s doporučeným režimem ochrany a požadavky třeba na vedení podzemních sítí.

Do mapy si mohou uživatelé přidávat řadu vrstev, měnit jejich průhlednost a informace vzájemně kombinovat. Mezi dostupné informace patří identifikace objektů vyhlášených za kulturní památky, jak se jednotlivým domům říká podle jejich znamení, střešní krajina, data o využití území, provozovnách v parteru, dosahu a přístupnosti parků. Zajímavá je také funkce znázornění vlastnictví pozemků (Praha, stát či jiné právnické nebo fyzické osoby).

Aplikace nabízí i řadu archivních map, plánů, historických leteckých snímků nebo vedut. Pokud to jejich charakter dovoluje, je možné z nich vytvořit vrstvu na digitální mapě se současným stavem, jinak jsou k dispozici formou samostatných obrázků ve velkém rozlišení.

Důležitou součástí aplikace je také soubor snímků připravených fotografkou architektury Ester Havlovou. Tyto fotografie jsou zakotvené v Metropolitním plánu a slouží pro zakreslení navrhovaných změn, zejména v oblasti výškové kompozice daného místa. K dispozici jsou tak panoramata z věží kostelů, ale také pohledy z vltavských mostů a nábřeží.

Aplikace Historické centrum Prahy

Celý článek zde.