Publikováno: 20. 9. 2023

Chat GPT v roli kurátora výstavy

Americké Nasherovo muzeum umění otevřelo výstavu, ve které byla role kurátora svěřena umělé inteligenci.

Chat GPT v roli kurátora výstavy

Nasherovo muzeum umění (Nasher Museum of Art), působící u Dukeovy univerzity v americkém státě Severní Karolína, otevřelo na začátku září uměleckou výstavu Act as if you are a curator: an AI-generated exhibition. Jak již napovídá název, kurátoři muzea předali řadu svých kompetencí a úkolů umělé inteligenci v podobě nástroje Chat GPT.

Studenti a vyučující Katedry umění, dějin umění a vizuálních studií a Výzkumní laboratoře dějin umění a vizuální kultury Dukeovy univerzity začali proces vytvořením nástroje pro extrakci veřejně přístupných informací z databáze sbírek muzea. Tato datová sada téměř 14 tisíc předmětů ve sbírce muzea byla dále transformována do strojově čitelných dat, která jsou srozumitelná veřejně přístupné platformě umělé inteligence ChatGPT. ChatGPT poté dostal úkol vybrat 21 uměleckých díl pro výstavu, které zvolil název Dreams of Tommorrow: Utopian and Dystopian Visions. Podobný proces byl začleněn do tvorby doprovodných výstavních textů a popisků vystavených předmětů.

Cílem takto vzniklé výstavy bylo zejména zjistit možnosti a limity technologie umělé inteligence a jejího využití v muzeu. Jak se ukázalo, Chat GPT zvolil neotřelé kombinace uměleckých díl, ale nechyběly ani těžce srozumitelné nebo nehodící se texty a popisky. Ve výsledku kurátoři muzea zhodnotili, že tato technologie může být pomocníkem v řadě případů, od zpracování dat po pomoc s novými náhledy na téma, ale lidský faktor je zatím nenahraditelný.

Podrobný proces tvorby databáze pro potřeby AI a výběru díl pro výstavu je popsán v článku Behind the Scenes of an AI-generated Exhibition.

Více informací na webu muzea nebo v článku New York Times.

Zdroj: nasher.duke.edu