Publikováno: 8. 4. 2022

Časopis Museum International: Empty Museums

Vyšlo nejnovější číslo časopisu ICOM Museum International s podtitulem Prázdná muzea, které zkoumá dopad koronavirové pandemie na muzea, pracovníky i celý sektor jako takový.

@icom.museums

Nové číslo časopisu je tematicky zaměřeno na bezprecedentní pandemickou krizi. Ukazuje způsoby, jimiž v ní muzea nalezla nové příležitosti a v kontextu pandemie popisuje muzejní praxi jako funkční nástroj podpory společnosti a katalyzátor efektivního zotavení se.

Jak může muzeum se zavřenými branami sloužit společnosti? Měly by se nové modely muzeí stále spoléhat na fyzickou přítomnost svých násvštěvníků? Nebo by měl být celý sektor digitalizován? Pokud ano, jaké dopady to bude mít na materiální sbírky a depozitáře? Je zážitek zprostředkovaný virtuálním muzeem podobný jako ten z fyzické návštěvy muzea? A jaké prožitky by měla muzea 21. století návštěvníkovi nabídnout?

Časopis předkládá 15 příspěvků z celého světa zaměřujících se na reakce muzeí na pandemii jednak na mezinárodní, druhak na regionální úrovni. Autoři zkoumají témata inovace v komunitním provozu, organizační a kurátorské strategie a nová využití technologie, která muzea zapojila s propuknutím pandemie.

Číslo časopisu je dostupné online pro členy ICOM: zde.

Zdroj: icom.museum