Publikováno: 12. 10. 2021

80. výročí zahájení deportací českých a moravských Židů z protektorátu Čechy a Morava

K připomínce 80 let od zahájení deportací Židů z českých zemí připravily Památník ticha, Památník Terezín, Židovské muzeum a dalších devět paměťových institucí vzpomínkový doprovodný program.

@bubny.org

16. října 1941, tři týdny po nástupu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha k moci, opouští Prahu první z pěti židovských transportů. S 24. listopadem se pak pojí založení terezínského ghetta – tímto symbolickým dnem a pochodem ve stopách transportu vrcholí pietní program.

Podzimní vzpomínkové akce organizují Židovské muzeum v Praze, Památník Terezín, Památník ticha, Terezínská iniciativa, Institut Terezínské iniciativy, Federace židovských obcí, Židovská obec Praha, Nadační fond obětem holocaustu, Věčná naděje, Opera Národního divadla a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

Zdroj: bubny.org; ceskenoviny.cz