AKCE: 22.10.2013, 0:00

Ztracená generace? Německočeští výtvarní umělci 1. poloviny 20. století mezi Prahou, Vídní, Mnichovem a Drážďanami. Call for papers

Odborná konference uspořádaná v rámci výstavy Mladí lvi v kleci 22. až 23. 10. 2013 Zaslání témat příspěvků do 15. června 2013
Datum konání: 22.10.2013, 0:00
Místo konání: Liberec, Krajská vědecká knihovna v Liberci

Německočeské umění se v tomto období odehrávalo mezi několika uměleckými centry, především Vídní, Mnichovem, Berlínem, Drážďanami a Vratislaví, přičemž v průběhu meziválečného období převzala klíčovou úlohu Praha a významnou roli hrály též zahraniční pobyty na dalších místech, zejména ve Francii.

Konference je věnována problematice hledání místa německy hovořících výtvarných umělců v kontextu dějin umění Čech, Moravy a Slezska, při zohlednění často nemožného důsledného rozdělení podle měřítek národnosti, působiště a s přihlédnutím ke specifikům jejich uměleckého projevu. Jedná se zejména o zhodnocení role doposud vesměs podceňovaných meziválečných realistických tendencí, ale také např. jejich následného zneužití propagandou.

Cílem konference je přinést nové poznatky o německy hovořících výtvarných umělcích, což přispěje k uvědomění si možností a limitů zařazení sledovaného okruhu autorů do širšího středoevropského kontextu. Ten byl do značné míry podmíněn právě paralelním, v čase proměnlivým působením jednotlivých uměleckých center, jejichž vliv spolu s působením pražské Akademie determinoval specifický výtvarný projev sledovaného okruhu autorů.

Konference se uskuteční ve dnech 22. a 23. října 2013 v Liberci v Krajské vědecké knihovně. Na jejím pořádání se podílí katedra historie Technické univerzity v Liberci a Oblastní galerie v Liberci.

Všechny případné zájemce z řad referentů žádají organizátoři o zaslání témat příspěvků do 15. června 2013 na  anna.habanova@ogl.cz. Přednesené referáty by měly trvat nejdéle 20 minut. Simultánní tlumočení zajištěno. Předpokládá se publikování příspěvků.

Podrobné informace ke stažení zde:

Program:

Konference je součástí projektu Mladí lvi v kleci. Umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků z Čech, Moravy a Slezska v meziválečném období

Zdroj: http://www.npu.cz/prurezove/novinky-nejdulezitejsi/news/13027-mezinarodni-konference-k-vystave-mladi-lvi-v-kleci/