AKCE: 29.11.2013, 0:00

Výroční konference České společnosti pro hudební vědu o. s.

Česká společnost pro hudební vědu o. s. si vás dovoluje pozvat na výroční konferenci na témata Duchovní hudba − Hudba slovanské vzájemnosti − Hudba po roce 1989. Termín: 29.–30. listopadu 2013
Výroční konference České společnosti pro hudební vědu o. s.
Datum konání: 29.11.2013, 0:00
Místo konání: Praha, Národní muzeum, České muzeum hudby

Konference se uskuteční za podpory Ministerstva kultury České republiky, Nadace Český hudební fond a ve spolupráci s Českým muzeem hudby ve dnech 29.–30. listopadu 2013 v budově Českého muzea hudby, Karmelitská 2, Praha 1-Malá Strana.

Pro výroční konferenci 2013 výbor ČSHV vyhlašuje tři tematické okruhy, které jsou opět voleny tak, aby svou obsahovou šíří poskytly jak členům ČSHV, tak i dalším muzikologům u nás, na Slovensku, popřípadě jinde v zahraničí příležitost pro prezentaci svých výzkumů.

1. Duchovní hudbou v našem případě rozumíme zejména hudbu určenou potřebám chrámu,  její provozovací (interpretační) praxi, edice duchovních skladeb nebo písní a také hudbu, která je duchovní tematikou inspirována.
  2. Tematický okruh Hudba slovanské vzájemnosti pokládá důraz na repertoár, ve kterém skladatelé hudebně zpracovávají témata slovanských historických nebo bájných osobností a dějů týkajících se historie slovanských národů. Referáty mohou být také zaměřeny na migraci hudebníků, skladatelů, interpretů či výrobců hudebních nástrojů a na výměnu pedagogů a studentů, uskutečňovaných v rámci slovanského hudebního světa.
  3. Referáty okruhu Hudba po roce 1989 mohou směřovat k otázce roku 1989 jako mezníku (do jaké míry pozitivně/negativně byl nebo může být tento rok přelomový v našich novodobých hudebních dějinách), k otázkám hudební tvorby obecně, konkrétně k mimořádným hudebním dílům, interpretačním činům, vzdělávání, fungování hudebních institucí a k otázce změn hudebního života po roce 1989.

Výbor České společnosti pro hudební vědu věří, že čeští a slovenští muzikologové opět využijí jedinečného diskusního prostoru k prezentaci svých výzkumů a v obvyklé diskusi i k prezentaci svých názorů a myšlenek.

Přihlášky s krátkou anotací zasílejte do 15. září 2013:

• na E kratochvil@eu.cas.cz
  • poštou: Česká společnost pro hudební vědu, Kabinet hudební historie EÚ AV ČR, Puškinovo nám. 9, 160 00 Praha 6

Délka předneseného referátu nesmí přesáhnout 15 minut (5 normostran textu). V periodiku České společnosti pro hudební vědu Muzikologické fórum budou články vzešlé z konference publikovány v původním nebo rozšířeném rozsahu včetně obrazových příloh. Díky grantu Ministerstva kultury ČR můžeme referentům a členům ČSHV uhradit ubytování, event. cestovné.

Jménem České společnosti pro hudební vědu o. s.

• Doc. PhDr. Lubomír Tyllner, CSc. – předseda ČSHV
  • PhDr. Věra Šustíková – místopředsedkyně ČSHV