AKCE: 1.10.2013, 0:00

Konferencia MUŽ A ŽENA - VZŤAHOVÉ SÚVISLOSTI V KONTEXTE MÚZEJNÝCH ZBIEROK

1. až 3. října 2013 Termín pre zasielanie návratiek: 31. 5. 2013.
Datum konání: 1.10.2013, 0:00
Místo konání: Bratislava

Zámer:  Téma konferencie poskytuje kreatívny a inovatívny pohľad na múzejné zbierky a múzejné zbierkové predmety cez vzťah muž a žena v konfrontácii rôznych odborov zastúpených v múzeách a teoretických východísk k danej problematike v akademickom prostredí. Odborná konferencia bude zameraná na danú problematiku z pohľadu rôznych vedných disciplín – kultúrna a sociálna antropológia, história, etnológia, archeológia.

Hlavným cieľom podujatia je podpora vedecko-výskumnej činnosti odborných zamestnancov múzeí, odborného zhodnotenia a interpretácie zbierkových fondov múzeí prostredníctvom danej témy. Organizátori konferencie si kladú za cieľ prispieť k zlepšeniu vnímania danej problematiky, zvýšenie záujmu o akvizičnú, vedecko-výskumnú a prezentačnú činnosť múzeí.

Vybrané tematické okruhy

• Postavenie muža a ženy v spoločnosti
  • Tradičná rodina
  • Výchova dievčat a chlapcov na vidieku a v meste
  • Ženská a mužská sexualita v diškurze tradičnej spoločnosti
  • Muži a ženy vo folklóre a zvykosloví
  • Mužský svet (napr. „mužské“ remeslá)
  • Ženský svet (napr. vyšívanie, plačky)
  • Ženský a mužský svet v mágii a poverách
  • Dary lásky v minulosti a dnes
  • Muž a žena vo svete hudby
  • Muži a ženy v ľudovej poézii a próze
  • Muži a ženy v literatúre, výtvarnom umení
  • Muž a žena v ľúbostných listoch a písomníctve
  • Ideál ženskej a mužskej krásy v premenách času
  • a ďalšie

Program

Úvodná časť konferencie bude venovaná príspevkom pozvaných hostí zameraných viac teoreticky a metodologicky. Nasledovať bude druhá časť konferencie rozdelená do tematicky členených sekcií, v ktorých budú prezentované najmä príspevky odborných pracovníkov múzeí. Tretí deň podujatia bude pre účastníkov podujatia pripravená exkurzia.

Príspevky a zborník.

Organizátor si vyhradzuje právo vybrať príspevky, ktoré odznejú na konferencii a budú publikované v recenzovanom zborníku.

Zasielanie prihlášok

Návratku prosíme zaslať najneskôr do 31.5.2013 na adresu: dinusova@bratislava.sk (po tomto termíne nebudú prihlášky akceptované).

Náklady spojené s účasťou na konferencii hradí vysielajúca organizácia.

Účastnícky poplatok

Účastnícky poplatok vo výške 15,00 € pre zamestnancov členských múzeí ZMS, pre zamestnancov

nečlenských múzeí vo výške 30,00 €, študenti a dôchodcovia 10,00 €.

Prosíme uhradiť na uvedený účet do 30.6.2013.

• Číslo účtu: 0301528167/0900
  • Konštantný symbol: 0308
  • Variabilný symbol: 092013

V správe pre prijímateľa prosíme uviesť meno a priezvisko platiaceho, aby sme vedeli identifikovať osobu, ktorá platbu posiela. V prípade problémov s identifikáciou platieb budeme požadovať potvrdenie o úhrade platby pri prezentácii.

Miesto konania

Celé konferenčné dianie je zabezpečené v Inštitúte pre verejnú správu na ul. M. Schneidera-Trnavského 1/a v Bratislave (viac informácií nájdete na: www.ivs.sk).

V uvedenom zariadení je zároveň možnosť ubytovania a stravovania. Organizátori konferencie zabezpečujú záujemcom len predbežnú rezerváciu ubytovania v danom zariadení.

Ubytovanie a stravovanie si zabezpečujú a platia účastníci individuálne. Ceny ubytovania a stravovania v Inštitúte pre verejnú správu:

• Trojlôžková 46,00 €/izba/noc
  • Dvojlôžková 34,00 €/izba/noc
  • Jednolôžková 22,00 €/izba/noc

Cena obeda je vo výške 4,50 €, cena večere je vo výške 3,50 €, cena raňajok je vo výške 2,50 €.

Možnosť objednať vegetariánske menu.

Podrobný program konferencie ako aj ďalšie pokyny budú prihláseným účastníkom zaslané v priebehu mesiaca jún 2013.

Kontaktné osoby:

Konferencia MUŽ A ŽENA - VZŤAHOVÉ SÚVISLOSTI V KONTEXTE MÚZEJNÝCH ZBIEROK

Informaci o konferenci doprovází fotografie zachytávající pohledově levou sochu na průčelí budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové, interpretovanou jako Umění (1911) nebo Historie (1977). Sochy vyhotovili Stanislava a Vojtěch Suchardovi, výrobcem keramických dílců je RAKO Rakovník.