AKCE: 17.10.2013, 0:00

Josef Opitz a umění na Chomutovsku a Kadaňsku 1350 – 1580

V roce 2013 uběhne 50 let od smrti dr. Josefa Opitze (1890 – 1963), badatele, který ve 20. a 30. letech 20. století položil základ studia dějin středověkého a renesančního umění severozápadních Čech. Při této příležitosti bude zároveň slavnostně otevřena nová expozice gotického a raně renesančního umění Oblastního muzea v Chomutově, jejíž počátky jsou rovněž významně spojeny s touto osobností. 17. až 19. října 2013
Josef Opitz a umění na Chomutovsku a Kadaňsku 1350 – 1580
Datum konání: 17.10.2013, 0:00
Místo konání: Chomutov

Konference se bude věnovat především níže specifikovaným tématům, je však možné přihlásit i návrh mimo stanovené okruhy. Témata konference lze rozdělit do dvou hlavních bloků, vzájemně spojených odbornou prací dr. Josefa Opitze. Propojení témat obou bloků v rámci jednoho příspěvku je vítáno.

BLOK 1

• Josef Opitz jako vědec a jako osobnost (včetně zhodnocení jeho přínosu českým ději-nám umění, metodologie jeho práce, životních osudů před a po válce, atd.)

BLOK 2

• Gotické a raně renesanční sochařství, malířství a architektura severozápadních Čech s důrazem na chomutovský a kadaňský region (včetně nových poznatků v bádání, historiografie, metodologie a výzkumných projektů, atd.)
  • Kulturní výměna mezi Saskem a regiony Chomutovska a Kadaňska
  • Sbírka gotického a renesančního umění Oblastního muzea v Chomutově

Abstrakt konferenčního příspěvku je potřebné zaslat nejpozději do 30. dubna 2013 na e-mailovou adresu: konference2013@muzeum-cv.net, případně poštou na níže uvedenou poštovní adresu.

Maximální délka abstraktu je 1 normostrana (1800 úhozů). Abstrakt je možné zasílat v těchto jazycích: čeština, němčina, angličtina.

Podrobné informace zde:

Konference je součástí přeshraničního projektu Marketingová opatření partnerských měst Annabergu-Buchholze a Chomutova, financovaného z Programu Cíl 3 na podporu přeshra-niční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2014.