AKCE: 13.6.2014, 0:00

Dějiny venkova v českých zemích 18. – 20. století: Historiografie, metody, problémy

Mezinárodní vědecká konference. Vstupní konference, ideově navazující na uherskohradišťské mezinárodní agraristické konference. 13. až 14. června 2014
Datum konání: 13.6.2014, 0:00
Místo konání: Hradec Králové, Muzeum východních Čech

Mezinárodní vědeckou konferenci připravují Muzeum východních Čech v Hradci Králové ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové, Národním muzeem, Moravským zemským muzeem a Slezským zemským muzeem.

Vstupní konference, ideově navazující na uherskohradišťské mezinárodní agraristické konference, usiluje o zmapování dosavadního stavu poznání tohoto mimořádně důležitého segmentu vývoje české a německé společnosti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, s přesahem do dalších teritorií.

Dosavadní bádání se neslo především ve znamení zájmu o oblast politického agrarismu posledních sta let (zejména dějin české/československé agrární strany). Plánovaná konference pod hlavičkou Muzea východních Čech v Hradci Králové proto záměrně rozšiřuje badatelské pole na venkov jako takový, a to od počátku raného novověku do současnosti.

Cílem je zaměření pozornosti na metody, které byly dosud používány v badatelském diskurzu se snahou rozšířit je o metodickou výzbroj, jíž dnes nabízejí kulturní dějiny, historická antropologie, historická sociologie aj. Nedílnou součástí jednání bude také nastínění palety problémů z oblasti dějin venkova v nejširším slova smyslu, od nichž se bude odvíjet tematická precizace dalších workshopů.

Hodnotné příspěvky, přednesené na konferenci, budou publikovány v podobě monotematického supplementa recenzovaného časopisu.

Svůj zájem o aktivní účast spolu s navrhovaným tématem příspěvku nahlaste do konce března 2014 na e-mailovou adresu:

Výzva ke stažení: dejiny-venkova-konference-2014-dopis-cz.pdf

Zdroj: http://www.muzeumhk.cz/kalendar-konference-dejiny-venkova.html