AKCE: 5. 2. 2022, 10:00–16:00

Chata Bohumila Hrabala v Kersku se o víkendu výjimečně otevře svým návštěvníkům

Na sobotu 5. 2. 2022 od 10.00 do 16.00 připravilo Polabské muzeum mimořádné otevření chaty Bohumila Hrabala v Kersku, která je plánována k oficiálnímu zpřístupnění v roce 2024.

@commons.wikimedia.org/autor: ŠJů
Datum konání: 5. 2. 2022, 10:00–16:00
Místo konání: Chata Bohumila Hrabala, Kersko, Středočeský kraj

Chatu na konci roku 2022 koupil od soukromého majitele Středočeský kraj. Jejím provozovatelem s právem hospodaření bude Polabské muzeem, které už 25 let spravuje odkaz Bohumila Hrabala. Spisovatel zakoupil nemovitost, původní víkendový domek postavený ve 40. letech 20. století, v roce 1965 a střídavě zde pobýval přes 30 let (do roku 1996). Malý přízemní domek Hrabal postupně upravoval – nejprve přistavěl patro a garáž, o rok později dřevěnou kůlnu a posléze polovinu terasy nad garáží zastřešil prosklenou verandou. Chatu obklopuje lesní pozemek, který je z velké části porostlý vzrostlými borovicemi.

Polabské muzeum spravuje stálou expozici věnovanou Bohumilu Hrabalovi ve Vlastivědném muzeu v Nymburce. Do kerské chaty nezamýšlí přenést těžiště „Hrabalova muzea,“ zaměrem je spíše obnovit místo, kde Bohumil Hrabal rád a často pobývat a kde vytvořil spoustu svých fenomenálních literárních děl. Zahrada má posloužit k prezentaci historie osady Kersko.

Chata Bohumila Hrabala má být plně zpřístupněná návštěvníkům 28. 3. 2024, tedy ke 110. výročí narození spisovatele. Polabské muzeum se nechalo slyšet, že chystá využít v nové expozici multimediálních technologií i virtuální reality, skrze níž si návštěvníci budou moci prohlédnout původní interiér chaty včetně vybavení.

Zdroj: polabskemuzeum.cz