AKCE: 24. 9. 2015 – 26. 9. 2015

Edukace jako cesta ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví

Národní památkový ústav, Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně si Vás dovolují pozvat na mezinárodní konferenci, jejímž cílem je otevřít odbornou diskusi k otázkám, které souvisejí s demokratizací péče o kulturní dědictví ve 21. století.
Edukace jako cesta ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví
Datum konání: 24. 9. 2015 – 26. 9. 2015
Místo konání: Telč

Movité i nemovité kulturní dědictví, ať už nás obklopuje v podobě kulturní krajiny, historických sídel, archeologických památek nebo rozmanitých artefaktů, může být
zdrojem inspirativních vzdělávacích příležitostí pro všechny generace. Kvalitní formy edukace neboli výchovy a vzdělávání, se však nabízejí také jako jedna z velmi účinných
cest, jak přispívat ke kultivaci veřejného zájmu v oblasti péče o kulturní dědictví a k udržitelnosti společenské hodnoty kulturního dědictví vůbec.

Zdánlivě samozřejmé teze však v sobě ukrývají řadu zajímavých otázek, zvláště pokud hledáme nové cesty, jak co nejlépe zpřístupňovat a zprostředkovávat vzdělávací
potenciál kulturního dědictví, jež se nachází ve správě památkových a paměťových institucí.

Nejpalčivější z těchto otázek určily náměty pro konferenční diskusi:

• Ve kterých ohledech může výchova a vzdělávání přispívat ke zkvalitňování péče o kulturní dědictví?
  • Za jakých podmínek mohou památkové instituce zprostředkovávat kvalitní edukaci a odborné vzdělávání v historickém prostředí?
  • V čem spočívají specifika výchovy a vzdělávání v historickém prostředí? Které metody se v praxi nejlépe osvědčují?
  • Do jaké míry má zprostředkovávání kulturního dědictví charakter samostatné profese

Na konferenci vystoupí mluvčí z Velké Británie, Francie a České republiky. V mezinárodním a mezioborovém kontextu budou představeny také výsledky projektu Vzdělávací
role Národního památkového ústavu: Edukace jako klíčový nástroj zkvalitnění péče o kulturní dědictví České republiky, který byl v letech 2012 – 2015 podpořen
z Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity Ministerstva kultury ČR.

Program konference je dostupný ZDE.

Další informace poskytne a přihlášky přijímá do 31. srpna 2015 Mgr. Květa Jordánová na jordanova.kveta@npu.cz
Podrobné a aktuální informace naleznete také na
www.pamatkynasbavi.cz.

(Zdroj: Mgr. Květa Jordánová, Metodické centrum technických památek a průmyslového dědictví)