AKCE: 16. 1. 2023 – 20. 1. 2023

Konference The Art Museum in the Digital Age

Pátý ročník mezinárodní konference o digitální transformaci muzeí umění přijímá příspěvky.

Konference The Art Museum in the Digital Age
Datum konání: 16. 1. 2023 – 20. 1. 2023
Místo konání: zámek Belvedere, Arsenalstraße 1, Vídeň

Vídeňské muzeum Belvedere zve na pátý ročník mezinárodní odborné konference na téma digitální transformace muzeí umění. Letošní ročník se bude věnovat především fenoménu metaverse jako zážitku ve virtuální realitě. Význam metaverse vzrost během pandemie, aktuálně se do něj muzea umění zapojují například prostřednictvím produkce NFT, tedy umění ve formě nezaměnitelných digitálních tokenů, virtuálními výstavami nebo spoluprací se soukromými společnostmi, jako jsou Meta (předtím Facebook), Alphabet (Google) a Microsoft.

Konference se bude zabývat několika výzkumnými otázkami:

• Konstrukce a dekonstrukce pojmu metaverse, zejména ve vztahu ke kulturní sféře;
  • Vztah mezi e-commerce a hnutím Open Access;
  • VR/AR/XR aplikace v muzeu;
  • Překonávání digitálních hranic a digitálníspolupráce, Linked Open Data;
  • Interaktivní umělecké vzdělávání v digitálním světě a v metaverse, gamifikace;
  • NFT a role muzeí na trhu digitálního umění;
  • Inovativní formy imerze, participace;
  • Umělá inteligence a strojové učení; a
  • Možnosti digitalizace pro menší instituce.

Termín pro registraci příspěvku je 16. říjen 2022.

Call for Papers

Více informací o konferenci zde.

Zdroj: belvedere.at