AKCE: 14. 6. 2017 – 15. 6. 2017

Technické muzeum v Brně pořádá konferenci Textil v muzeu

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Ústavem archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a oborovými komisemi Asociace muzeí a galerií ČR pořádá 13. ročník konference Textil v muzeu/Nejstarší textilní sbírky muzeí a galerií pohledem archeologie i historie.
Technické muzeum v Brně pořádá konferenci Textil v muzeu
Datum konání: 14. 6. 2017 – 15. 6. 2017
Místo konání: Technické muzeum v Brně

Ve dnech 14. – 15. června 2017 proběhne konference, jejíž hlavní pozornost je upřena na nejstarší textilní sbírkové exponáty uložené v českých i zahraničních sbírkových kolekcích, včetně kolekcí nebo jednotlivin ze sledovaného období z regionálních muzeí a galerií. Mezi nimi bývají exponáty archeologické povahy jako nálezy z archeologických lokalit a hrobových výbav. Nejedná se ovšem jenom o archeologický textil, hojné jsou i sbírky oděvů a bytového textilu dochovaného jako vybavení měšťanských či šlechtických domácností. Cílem konference je zhodnocení objemu těchto kolekcí a stavu sbírkových exponátů, představení nejnovějších konzervátorsko-restaurátorských zásahů a nových postupů i metodik ve vztahu k preventivní konzervaci a upozornění na prezenční aktivity ve výstavních sálech a virtuálním prostředí.

Konferenční příspěvky budou členěny na tematické okruhy:

• archeologický textil,
  • slohová móda,
  • etnografika,
  • konzervátorsko-restaurátorské zásahy a preventivní konzervace (expozice, depozitáře, převozy),
  • prezentace sbírek výstavní i nevýstavní formou (digitalizace, e-sbírky),
  • prameny a zprávy k tématu.

Přihlášky k účasti na konferenci s příspěvkem (délka maximálně 20 min.) či s posterovou prezentací zasílejte spolu s anotací na kontakt v odkazu níže do 25. května 2017. Informace pro účastníky bez příspěvku: přihlášky k účasti na konferenci je možno zaslat do 9. června 2017.

Pro zájemce je rovněž připravena prohlídka Moravské galerie v Brně, konkrétně expozice Užité umění a design v budově Uměleckoprůmyslového muzea, Husova 14, Brno. Účastníky provede Mgr. Andrea Březinová, kurátorka sbírky textilu a módy Moravské galerie v Brně a hlavní pozornost bude zaměřena na textilní exponáty, jejich historii i na otázky instalace a preventivní konzervace.

Konferenční poplatky:

zdarma – student denní formy SŠ či VŠ studia (nutné předložit doklad o studiu, např. ISIC), člen Kruhu přátel Technického muzea v Brně

700 Kč / osoba – platba na účet TMB do 6. června 2017

900 Kč / osoba – platba v hotovosti v den konání konference

Bližší informace, přihláška a zdroj: http://www.technicalmuseum.cz/veda-vyzkum/konference-prednasky-workshopy/konference-textil-v-muzeu/

Pozvánka a bližší informace v PDF zde.