AKCE: 22. 10. 2015 – 23. 10. 2015

Národní zemědělské muzeum Praha pořádá ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, Národním muzeem, Českou národopisnou společností a Foibos Books s.r.o. konferenci na téma Odkaz Národopisné výstavy českoslovanské 1895 v oblasti etnografie, muzejnictví a památkové péče.
Datum konání: 22. 10. 2015 – 23. 10. 2015
Místo konání: Národní zemědělské muzeum Praha, Praha

Cílem konference by mělo být seznámení s mnohostranným významem a odkazem Národopisné výstavy českoslovanské jako důležitým mezníkem či významným podnětem pro různé vědní obory i s připomenutím její reflexe v kruzích obecně kulturně společenských, ovlivněných dobovými souvislostmi. Současně je třeba rovněž zmínit přesahy a stimuly, které výstava přinesla a jež se přímo odrazily při formování a rozvoji řady odborných disciplín, metodických postupů, názorových přístupů apod., z nichž dodnes čerpáme a navazujeme na ně.

Smyslem konference by tedy mělo být také poukázat na současná témata, obsahově úzce spojená právě s vlastní výstavou i jejími přípravami v regionech, která se dlouhá léta vyvíjela v měnících se historických a společenských podmínkách.

Tematické okruhy:

• Výstavnictví – přípravy a dozvuky Národopisné výstavy českoslovanské
  • Impuls pro vznik nových a rozvoj stávajících muzeí
  • Počátky zájmu o památky lidového stavitelství a metody jejich ochrany
  • Formování základních předpokladů pro studium, výzkum a dokumentaci lidového stavitelství
  • Modely lidových staveb – unikátní doklady stavební kultury venkova
  • Formování a činnost odborných a vědeckých etnologických institucí
  • Fenomén NVČ v kulturně-historickém kontextu českých dějin

Přihlášku na konferenci je nutné zaslat do 15.9.2015.

Anotaci příspěvku je nutné zaslat do 30.4.2015.

Více informací, organizační pokyny, kontakty a závaznou přihlášku naleznete ZDE.