Publikováno: 12. 8. 2024

Rozhovor o dekolonizaci muzeí

Rozhovor s kurátorem Náprstkova muzea (Národní muzeum) Ondřejem Crhákem na téma repatriace nejen afrického umění.

Rozhovor o dekolonizaci muzeí

Západní svět se v posledních několika letech vypořádává s legitimními požadavky zemí bývalých kolonií na navrácení předmětů, jež jim byly kolonizátory odcizeny – nejčastěji se jedná o artefakty s kulturně nábožneským kontextem, dále pak o lidské ostatky. Do médií se dostaly především tzv. beninské bronzy, umění z bývalého Beninského království, vyvráceného britskou vojenskou expedicí v roce 1897, které bylo rozkradeno a dnes se nachází v řadě evropských i amerických muzeí. Z evropského prostředí se pak často skloňují Elginovy mramory, odcizené Řecku a vystavené v Britském muzeu.

V rozhovoru Ondřej Crhák pohovořil o formách repatriace a možnosti legislativní repatriace, tedy formálního návratu předmětů, které po dohodě s domovskou zemí zůstanou v dané evropské zemi. Ze strany afrických zemí jde často o velkou symboliku v narovnání vzájemných vztahů. Tamním muzejníkům podle Crháka nevadí, že daný předmět zůstane v Evropě, i legislativní repatriace pro ně znamená narovnání historické křivdy.

O africké horečce v 19. století i o tom, proč asijské státy zatím repatriaci tolik neřeší, se dozvíte v rozhovoru pro podcast Českého Rozhlasu Vinohradská 12: zde.

Zdroj: irozhlas.cz

Publikováno: 25. 11. 2021

Navracení afrických artefaktů a projekt Digital Benin

Diskuse ohledně reflexe koloniálního kontextu muzejních sbírek pokračuje. Dochází k prvnímu navracení tzv. beninských bronzů a na příští rok se plánuje spuštění projektu Digitální Benin

Publikováno: 8. 11. 2022

Digital Benin

Digitální platforma mapuje beninské bronzy ve sbírkách více než 130 světových muzeí.

Publikováno: 15. 9. 2022

Dekolonizace v muzeích? I v těch českých?

V novém podcastu internetového deníku Alarm mluvili o dekolonizaci muzeí a muzejních sbírek s kurátorem Rado Ištokem a teoretičkou Annou Remešovou.