Publikováno: 8. 11. 2022

Digital Benin

Digitální platforma mapuje beninské bronzy ve sbírkách více než 130 světových muzeí.

Digital Benin

Digitální platforma Digital Benin poskytuje ucelené a podrobné informace o beninských bronzech, artefaktech vysoké umělecké, rituální i historické hodnoty z západoafrického království Benin, které se po jeho porážce britskými vojsky dostaly do muzeí zejména v Evropě a severní Americe.

Platforma vznikla z iniciativy Museum am Rothenbaum Kulturen und Künste der Welt (MARKK) v německém Hamburku. Po dvou letech přípravy zveřejnil tým 14 odborníků z Německa, Nigérie, Keni a USA obsahuje databázi více než 5 tisíc předmětů z 131 světových muzeí. Na portálu najdou uživatele fotografie bronzů ve vysokém rozlišení, jejich podrobný popis a umístění ve sbírkách nebo expozicích. Dále jsou k dispozici interaktivní mapa a zaznamenané vzpomínky beninských řemeslníků a stařešinů, které napomáhají k pochopení kontextu bronzů v kultuře Beninského království.

Databáze bude pravidelně aktualizována o nový obsah, ale také o nové umístění jednotlivých bronzů, které jsou v současnosti předmětem aktivních procesů repatriace hned v několika zemích.

Digital Benin

Více v článku Artnet News zde.

Zdroj: digitalbenin.org; news.artnet.com