AKTUALITA 28. 1. 2022

Tichá vila Tugendhat

Vila Tugendhat nově nabízí tablety, které obsahují videoprohlídku v českém znakovém jazyce.

AKTUALITA 26. 1. 2022

Muzea pro neurodiverzní publikum

Snaha o bezbariérovost a větší otevřenost se netýká jen technických úprav muzejních prostorů s ohledem na lidi s fyzickým postižením. Jak by muzea a galerie měla zohlednit třeba tzv. neurodiverzitu?

AKTUALITA 26. 1. 2022

Virtuální výstava Banana Craze

Virtuální výstava je věnována společenskému, kulturnímu nebo environmentálnímu vlivu banánů na oblast Latinské Ameriky.

AKTUALITA 21. 1. 2022

Otázka koloniálních kontextů bez kolonií

Je téma vyrovnávání se s koloniálním dědictvím záležitostí pouze západoevropských muzeí? Co si představit pod pojmem „východoevropská kolonialita“?

AKTUALITA 19. 1. 2022

Amsterdamská muzea a temné stránky holandských dějin

Obyvatelé Nizozemska se v posledních letech intenzivně věnují otázkám vyrovnávání se s koloniálním dědictvím. Jak na tuto výzvu odpovídají muzea v Amsterdamu? A vznikne samostatné muzeum kolonialismu?

AKTUALITA 10. 1. 2022

Podcast o současných otázkách muzejnictví

Muzeum Oxfordské univerzity Ashmolean spouští podcast o problémech a výzvách současných muzeí, zejména dekolonizaci a interpretaci neevropských kultur.

AKTUALITA 10. 1. 2022

Právo na muzeum?

Vídeňský projekt „Recht auf Museum?“ zkoumá reálnou přístupnost muzeí pro široké vrstvy společnosti. Zůstávají muzea nadále privilegiem pro vzdělanou střední třídu? Jak učinit muzea více demokratickými? 

AKTUALITA 7. 1. 2022

Becoming Czech

Projekt kolaborativní výstavy bude zkoumat témata národní identity, sounáležitosti a širší otázky migrace prostřednictvím umělců první generace migrantů v ČR.