Publikováno: 13. 10. 2022

Smithsonian vrací Nigérii 29 beninských bronzů

Beninské bronzy ze sbírek Národního muzea afrického umění Smithsonian byly slavnostně předány Národní komisi pro muzea a památky v Nigérii.

@si.edu

Národní muzeum afrického umění Smithsonian převedlo vlastnictví 29 beninských bronzů na Národní komisi pro muzea a památky v Nigérii. Bronzy, donedávna součástí sbírky muzea, byly ukradeny z Nigérie během britského náletu na Benin City v roce 1897. Správní rada Smithsonian's Board of Regents hlasovala pro odstoupení bronzů v červnu v souladu s novou politikou Smithsonian pro etické návraty. Převod vlastnictví byl formalizován v úterý 11. října v Národním muzeu afrického umění. Ceremoniál se konal ve spolupráci s Národní galerií umění, která Nigérii rovněž vrátila beninský bronz ze své sbírky.

Nejenže bylo vrácení vlastnictví těchto nádherných artefaktů do jejich právoplatného domova správnou věcí, ale také to ukazuje, jak všichni těžíme z toho, že kulturní instituce činí etická rozhodnutí,“ pronesl Lonnie Bunch, tajemník Smithsonian. Dodal, že sdílení svých zkušeností s původními komunitami pomůže lidem lépe pochopit a uchovat významné kulturní památky, jako jsou beninské bronzy, pro budoucí generace ve Spojených státech a po celém světě.

Vrácení těchto beninských bronzů je prvním návratem v rámci nové etické návratové politiky Smithsonian vyhlášené letos na jaře. Tato politika opravňuje muzea Smithsonian vrátit sbírky původní komunitě na základě etických kritérií, jako je způsob a okolnosti, za kterých byly předměty původně získány.

Zdroj: si.edu