Publikováno: 27. 1. 2014

Projekt Vzdělání v oblasti kulturní identity národa se zaměřením na muzea, galerie a školy je realizován v úzké spolupráci Katedry výtvarné výchovy, Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Galerií Rudolfinum.

Cílem projektu je založit a v budoucnosti udržovat aktivní badatelské sítě mezi univerzitním pracovištěm a kulturními institucemi (modelově právě mezi Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy a Uměleckoprůmyslovým museem a Galerií Rudolfinum v Praze).

Projekt se zaměřuje na popis, kritickou reflexi a tvorbu modelů vzdělávacích a komunikačních strategií mezi galeriemi, muzei a školami všech stupňů (viz spolupracující instituce). Ve spolupráci s kulturními institucemi a školami usiluje o vytvoření znalostní banky, vzdělávacího prostředí a edukačních modelů k prezentaci nehmotného kulturního dědictví, k jeho integraci a k rozvíjení kulturní národní identity (viz Galerijní edukace).

Dílčí cíle zaměřené na inovace pro primární, sekundární a terciární vzdělávání:

• vytvořit receptivní profily návštěvníků
  • vytvořit a zavést do praxe modely vzdělávacích programů, propojující rovinu výtvarnou a hudební, s edukativní (reflexivní) složkou
  • vytvořit ucelenou koncepci kulturní edukace
  • vybudovat koordinované a obsahově propojené postupy kurátorské a edukační praxe a vytvoření programu nového edukačního pracoviště při Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového musea, Praha 13, Stodůlky.
  • vytvořit metodiku kulturního vzdělávání
  • začlenit výše zmíněné inovativní přístupy do stávajících  bakalářských, magisterských, doktorských programů učitelské přípravy
  • příprava průběžných a závěrečných publikací

Zdroj: http://www.gamuedu.cz/