Publikováno: 27. 4. 2014

Strážci paměti: 200 let muzejnictví

Tři největší zemská muzea České republiky - Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum slaví 200 let. Věstonická venuše, hlava Kelta i vzácný meteorit z Opavy-Kylešovic společně navštíví Prahu, Brno a Opavu.
Strážci paměti: 200 let muzejnictví

V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví. V rámci oslav chystají pro návštěvníky na roky 2014 – 2018 řadu speciálních akcí, výstav, programů i soutěží. Rok 2014 je především ve znamení jubilea Slezského zemského muzea. Při této příležitosti připravila tři muzea unikátní putovní výstavu, která poprvé v historii představí na jednom místě největší poklady těchto muzeí – Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteorit z Opavy-Kylešovic. Výstava od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno. Jejím smyslem není pouze veřejnosti prezentovat tři výjimečné sbírkové předměty, ale též upozornit na význam a bohatost celého sbírkového fondu České republiky.

Pětiletý projekt Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice upozorní na jubilea tří nejstarších muzejních zemských institucí. Oslavy zahájí v roce 2014 jako první Slezské zemské muzeum. O tři roky později pak své výročí oslaví Moravské zemské muzeum a v roce 2018 největší muzejní instituce České republiky – Národní muzeum. Projekt oslav výročí připomene veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí i důležitost uchovávání a prezentace kulturního dědictví.

Více informací na stránkách Ministerstva kultury ČR zde či na oficiálních stránkách projektu www.200letmuzejnictvi.cz.

Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek