Publikováno: 3. 4. 2013

Nástěnné a nástropní malby - archiv barevných diapozitivů - on line

Archiv barevných diapozitivů, který tvoří 39 000 snímků, zachytává nejvýznamnější cykly fresek a nástěnných a nástropních maleb z kostelů, klášterů, zámků a dalších profánních staveb v Německu, Rakousku, Polsku, Rusku (ve východním a západním Prusku) a v České republice (Čechy, severní a jižní Morava). Archiv vznikal v letech 1943-45, uprostřed II. světové války, jako pokus fašistického Německa, dokumentovat boji ohrožené nejvýznamnější a nejdůležitější nástěnné malby – kulturní dědictví Německa. V období let 1943-1945 bylo na barevné diapozitivy zdokumentováno na 480 památkových objektů 10. až 19. století. Kromě nástěnných maleb byly zdokumentovány také textilní, kožené a papírové tapety, v menší míře i architektonické články, štuková výzdoba, obrazy z výplní kazetových stropů a oltáře.

Z důvodu postupné degradace barevných diapozitivů byl celý soubor, zachytávající mnohé dnes neexistující stavby (Berlín, Drážďany, Mnichov a další) digitalizován a zpřístupněn on-line.

Databáze je dostupna elektronicky zde.

České, Moravské a Slezské lokality: Duchcov (zámek), Chomutov, Grabštejn (zámek), Kladruby, Krnov, Litoměřice, Opava, Osek, Praha, Rajhrad, Velké Losiny (zámek)