Publikováno: 3. 4. 2013

Grosse Deutsche Kunstaustellung 1937-1944 on-line

Grosse Deutsche Kunstaustellung 1937-1944

Doposud nezveřejněná fotografická dokumentace oficiálního umění nacistického Německa on-line, pocházející z fotografického archivu, který budoval Zentralinstitut für Kunstgeschichte.

Součástí on-line prezentace jsou informace o Německých výstavách umění, určených k jejich prodeji vystavených uměleckých děl, které se konaly každoročně, v letech 1937 až 1944, doplněné informacemi o samotných vystavených dílech a stručnými bibliografiemi umělců, osob, které díla nakupovaly a spodobených osob.

Celkem bylo na výstavách nabídnutých k prodeji 12.550 uměleckých děl, plastik, maleb, grafiky. I když jen část prodaných děl zcela otevřeně hlásila k německé fašistické propagandě, veškerá díla musela respektovat oficiální umělecký (politický) směr Říše. Mezi nákupc byly jak běžní movitá občané, tak vrcholní představitelé Říše.

Paralelně s GDK inicioval Josef Goebbels výstavu Entartete Kunst (Zvrhlé umění).

Projekt Grosse Deutsche Kunstaustellung 1937-1944 je významným vkladem do poznání dějin 20. století a současně i dalším z důkazů vyrovnávání se současného Německa s minulostí 20. století.

Databáze Grosse Deutsche Kunstaustellung 1937-1944 zde.