Publikováno: 8. 1. 2015

ENTER - Program Národního technického muzea určený pro základní a střední školy

Hlavním cílem interaktivního edukativního projektu je využití cenných muzejních sbírek, odborného zázemí a vzdělávacího potenciálu Národního technického muzea pro doplnění a zpestření výuky fyziky, chemie, dějepisu, ale i výtvarné nebo hudební výchovy na základních a středních školách.
ENTER - Program Národního technického muzea určený pro základní a střední školy

Témata programu jsou:

  • pro základní školy: Balón, Domácnost, Energie, Fotografie, Gramofon, Čas, Chemie pro osmičku, Chemie pro devítku, Hračka, Kolo, Papír a Rudolf II.- optika. Nově NTM nabízí programy Kids´ Lab Abrakadabra a Tajemství knih.
  • pro střední školy: Smykové tření a valivý odpor - ložiska v historii a dnes  a dva odborné workshopy s tématy LožiskaPružiny.

Na těchto tématech jsou žákům a studentům hravou formou prezentovány poznatky z oborů optika, elektřina, pohyb (mechanismy), akustika, astronomie, historie, chemie, ekologie, informační a komunikační technologie a zeměpisu. Témata byla zvolena tak, aby bylo možné na každém z nich demonstrovat několik oborů. Žáci tak získají poznatky na principu mezioborových souvislostí. Pro jednotlivá témata byly vytvořeny interaktivní modely či repliky muzejních exponátů, pracovní listy pro žáky a metodické listy pro učitele.

Program probíhá formou workshopů k jednotlivým tématům, které vedou vyškolení lektoři Národního technického muzea. Žáci se při nich blíže seznámí s vybranými technickými přístroji, s historií jejich vývoje i s jejich principem. Zároveň nejde o program zaměřený pouze na techniku a historii, ale propojuje mezi sebou obory přírodních i společenských věd. Ve všech tématech je zahrnuta řada jednoduchých experimentů, dále modely a pomůcky, které školy samy k dispozici nemají.

 

Z těch nejzajímavějších je to například heliem plněný balón s fotoaparátem na dálkové ovládání, řiditelná vzducholoď, šlapací generátor, camera obscura,  moderní mixážní pult s DJ gramofonem, model pražského orloje, stavebnice Stonehenge, funkční modely parních strojů a replika vysokého kola z roku 1886.

Odkazy:

 

 

(Zdroj: http://www.ntm.cz/enter)

 

 

 

 


Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek