Publikováno: 13. 9. 2017

Archeologie a muzeologie

Publikace je teoretickou prací zabývající se vývojem archeo- a museo-fenoménu a vymezování archeologie a muzeologie jako vědních oborů. Již z hlediska dějin muzejní teorie lze vysledovat úzkou spojitost mezi vývojem archeologie a muzejní teorie, kdy k formování archeologie jako oboru docházelo přímo na muzejní půdě.

Archeologie a muzeologie

Docent Zdeněk Zbyslav Stránský ve své knize promlouvá k archeologům a formou této publikace je vyzývá k navázání nejen přátelské diskuze, ale také konkrétní spolupráce mezi obory, které jsou si nyní tolik odcizeny. Vyzývá k zapomenutí minulých mezioborových nedorozumění a chtěl by svou prací přispět k novému přibližování a spolupráci.

Hlavní metody, kterými chce docent Stránský docílit vzájemného dialogu, spočívají ve srovnání a integraci muzejního a archeologického světa. Je třeba vzájemná znalost oborů k nalezení společných oblastí. Toto hledání je zapotřebí provést interdisciplinárně v rámci muzeologického systému.

Tato práce může posloužit jako studijní příručka pro studenty archeologie i muzeologie.

Obsah knihy: