Publikováno: 29. 4. 2022

City Nature Challenge 2022

V termínu 30. 4. – 3. 5. 2021 proběhne mezinárodní projekt s názvem City Nature Challenge , jehož cílem je mapování městké přírody pomocí chytré mobilní aplikaci iNaturalist.

City Nature Challenge 2022

City Nature Challenge je projekt, ve kterém se spojí pozorovatelé přírody z měst z celého světa. Hlavním cílem je ukázat, že navzdory obecně přijímaným názorům je příroda ve městech opravdu bohatá.

Tato výzva odstartovala poprvé v roce 2016 a to pouze mezi městy Los Angeles a San Francisco. V roce 2018 se konal první mezinárodní ročník, kdy se zapojilo 68 měst. Do letošního ročníku se jich přihlásilo téměř 400 z celého světa (kompletní seznam zapojených měst naleznete zde).

V rámci České republiky se letos zapojí čtyři města - Praha, Brno, České Budějovice a Uherské Hradiště. Již tradičně se mezi partnery akce řadí muzea - City Nature Challenge Praha probíhá pod záštitou Národního muzea, Moravské zemské muzeum a Muzeum města Brna jsou mezi spoluorganizátory brněnské sekce. Akce se poprvé koná i v Českých Budějovicích z iniciativy Biologického centra Akademie věd ČR, na Slovácko projekt přinesly Fakulta logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve spolupráci s přírodovědným centrem Trnka, oddělením DDM Uherské Hradiště.

V rámci doprovodných programů bude například veřejnosti výjimečně otevřena kroužkovací stanice Národního muzea v Praze-Hostivaři nebo mobilní laboratoř Biologického centra AV ČR v areálu Arpidy u cesty k Vrbenským rybníkům.

Více informací o CNC 2022 a doprovodných aktivitách naleznete na oficiálních stránkách akce.

Zdroj: citynaturechallenge.cz