AKCE: 19.6.2013, 0:00

Seminář Muzea a sociálně znevýhodnění

Masarykovo muzeum v Hodoníně, Ústav archeologie a muzeologie FF MU Brno a Asociace muzeí a galerií České republiky si Vás dovolují opět pozvat na tradiční setkání muzejních pracovníků v prostorech Masarykova muzea v Hodoníně. Seminář na téma „Muzea a sociálně znevýhodnění“ pořádáme ve spolupráci s Muzeologickou komisí AMG (dále jen MuK) a za podpory Ministerstva kultury ČR. Seminář se uskuteční ve dnech 19. - 20. června 2013 v Masarykově muzeu v Hodoníně, ve víceúčelovém sále Evropa na Národní třídě 21 v Hodoníně. 19. až 20. června 2013
Seminář Muzea a sociálně znevýhodnění
Datum konání: 19.6.2013, 0:00
Místo konání: Masarykovo muzeum, Hodonín

S ohledem na aktuální společenskoekonomickou situaci bylo zvoleno spíše sociálně laděné téma „Muzea a sociálně znevýhodnění“.

PROGRAM SEMINÁŘE KE STAŽENÍ ZDE:

Šíře tématu umožňuje sledovat jeho reflexi v rámci oboru v různých podobách:

  • muzea a sociální inkluze,
  • orientace muzea na rodinné návštěvy a na menšiny,
  • muzeum jako komunitní centrum,
  • orientace muzea směrem k typickým skupinám sociálně znevýhodněných osob.

Na dané téma lze nahlížet:

  • po stránce sociálně znevýhodněných jako uživatelů muzeí s problematikou jejich specifických potřeb,
  • po stránce sociální a etické roviny problematiky,
  • po stránce sociálně znevýhodněných jako objektu dokumentace doby a její prezentace.

Vítány jsou teoreticky zaměřené příspěvky i praktické zkušenosti.

Více informací o semináři zde

Přihláška ke stažení zde

Přihlášku posílejte do 25. dubna 2013 na email m.zalesakova@masaryk.info

Příspěvkem k Semináři Muzea a sociálně znevýhodnění je i publikace Marie Vágnerové, Ladislava Csémyho a Jakuba Marka „Bezdomovectví jako alternativní existence mladých lidí“ (Praha: Univerzita Karlova v Praze, Karolinum, 2013. ISBN 978-80-246-2209-5. Publikace byla připravena v rámci projektu Psychologické předpoklady společenské reintegrace mladých bezdomovců

Bezdomovectví je bezesporu zajímavým fenoménem současné doby. Představuje jednoznačný společenský propad, který lze označit jako syndrom komplexního sociálního selhání. Každý bezdomovce zná a denně vídá. Málokdo o nich ví víc, než že vypadají zanedbaně, konzumují alkohol a přespávají na nejrůznějších místech.

Publikace „Bezdomovectví jako alternativní existence mladých lidí“ přináší informace o těch, kteří ztratili své zázemí anebo je dokonce nikdy nezískali. Je o jejich životě na ulici i před ním, o jejich přístupu k různým problémům, s nimiž se museli vypořádat - a leckdy se jim to nepodařilo.

Popis života na ulici, kde člověk ztrácí své soukromí, možnost uspokojit základní potřeby a leckdy i sebeúctu, ukazuje, co je třeba vydržet, aby zde bylo možné přežít. Druhá část publikace je věnovaná opačnému procesu, návratu z ulice zpět do společnosti, a obtížím, které je nutné překonat, aby to vůbec bylo možné.

Mají muzea možnost aktivně zasahovat do řešení problému „bezdomovectví“? A jak? Měla by to být příprava výstav prezentující „fenomén bezdomovectví“, nejenom to, co je z něj vidět, ale i to, co zůstává skryto „pod hladinou“ vnímání širších skupin veřejnosti? Měla by to být práce s mladými bezdomovci? Práce s mladými bezdomovci, kteří mají snahu, ochotu, chuť, sen se vrátit zpět?