AKCE: 17.4.2013, 0:00

Proměny ne/stálé expozice - kolokvium

Sál Boženy Němcové, Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1, Praha 1-Hradčany 17. duben 2013, 9.00-16.00
Proměny ne/stálé expozice - kolokvium
Datum konání: 17.4.2013, 0:00
Místo konání: Praha, Památník národního písemnictví

S proměnami muzejní práce, zesilujícím se důrazem na mezioborová zkoumání a na filosofickou konceptualizaci sbírek se mění i požadavky na výstavní prezentace muzeí a galerií, především na jejich stálé (dlouhodobé) expozice. Dříve uplatňovanou popisnost nahrazují nové postupy, důsledněji zohledňující návštěvnickou obec, její nároky, očekávání a dispozice. Ekonomický zřetel vede k utváření flexibilních výstavních celků, které umožňují jejich obměnu. Změnila se i společenská role muzeí a galerií, jimž se otevírá možnost kritické tematizace sbírkových fondů, rovněž se rozšiřují možnosti pro pedagogické uplatnění prezentovaných sbírkových předmětů. Výše uvedené okolnosti se zákonitě musí projevit v procesu přípravy dlouhodobé expozice (sezónní výstavy, stejně tak i alternativ a doplňků), reflektujícím také změny mediálního prostoru, a především v hledání ideových konceptů prezentace sbírek a jejich následné realizace. Chtěli bychom tímto kolokviem poskytnout prostor pro výměnu zkušeností i představit některé již realizované či připravované koncepty v kontextu současného muzeologického či umělecko-historického myšlení.

• 10.00 Mgr. Zdeněk Freisleben: zahájení
  • 10.20–10.40 Mgr. Zdeněk Freisleben (ředitel Památníku národního písemnictví): Ne/stálá expozice muzea písemnictví?
  • 10.40–11.00 Mgr. Ondřej Chrobák (Metodické centrum CENS, Moravská galerie, Brno): Od klasického muzea k muzeu reflektivnímu
  • 11.00–11.30 diskuze
  • 11.30–11.50 občerstvení
  • 11.50–12.10 doc. PhDr. Pavel Šopák, Ph.D. (Slezské zemské muzeum, Opava): Muzeum v čase krize: zkušenost periferie
  • 12.10–12.30 prof. PhDr. Milena Bartlová, CSc. (Katedra teorie a dějin umění VŠUP, FHS UK, Praha): Od ideové koncepce k realizaci
  • 12.30–13.00 diskuzse
  • 13.00–14.00 oběd
  • 14.00–14.20 prof. Dr. Phil. Josef Vojvodík, MA (Ústav české literatury a literární vědy FF UK, Praha): Zanikne rukopis? Pohled z perspektivy kritiky technologického barbarství
  • 14.20–14.40 Mgr. Martin Sekera, Ph.D. (Knihovna Národního muzea, Praha): Vidličky, nože a chutě aneb Expozice je jídlo o mnoha chodech
  • 14.40–16.00 diskuse a koreferáty

DÉLKA PŘÍSPĚVKU: 20 minut

Registrace pro účastníky kolokvia na E ulrychova@pamatnik-np.cz, přihláška koreferátů (délka 5 minut) na E riedlbauchova@pamatnik-np.cz.