AKCE: 11.6.2013, 0:00

Konference textil v muzeu / bytový textil / Brno 2013

Uzávěrka přihlášek pro přednášející je 17. května 2013, pro ostatní 7. června 2013. Konání: 11. až 12. červen 2013
Konference textil v muzeu / bytový textil / Brno 2013
Datum konání: 11.6.2013, 0:00
Místo konání: Brno, Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně ve spolupráci s Etnografickou komisí a Komisí konzervátorů a restaurátorů AMG pořádá již po deváté odbornou konferenci věnovanou textilním sbírkám a textilním technologiím nesoucí název Textil v muzeu. Konference je koncipována jako místo pro mezioborové předávání poznatků o předmětu studia. Každý rok je stanoveno jedno ústřední téma, ke kterému se mohou vyslovit zástupci z přírodních i humanitních odvětví.

Ústředním tématem konference Textil v muzeu pro rok 2013 je problematika interiérového textilu.

Program konference bude složen z příspěvků, které se rozhodnou přednést kurátoři sbírek, restaurátoři, památkáři, vysokoškolští pedagogové či studenti. Během dvou dnů tak zazní příspěvky zástupců široké odborné veřejnosti profesně zainteresované na výzkumu, správě, uchovávání a prezentaci textilních sbírkových artefaktů a historických dokumentů s vazbou na textilní problematiku.

Přednesené příspěvky budou moci autoři publikovat v recenzované publikaci Textil v muzeu, která vyjde po skončení konference a bude zaslána všem účastníkům konference.

Organizátoři umožňují referovat o výsledcích práce také formou posterových prezentací umístěných v předsálí konferenční místnosti.

Doporučené okruhy příspěvků

1. Interiérové textilie v historické perspektivě (ikonografické doklady, memoáry apod.)
  2. Významné textilní firmy a tvůrci interiérového textilu
  3. Historie sbírkových kolekcí, personália
  4. Bytový textil v měšťanském interiéru
  5. Bytový textil v lidovém interiéru