Publikováno: 5. 6. 2023

Výsledky účtu kultury za rok 2021

Zpracoval Odbor statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřad (ČSÚ) a Centrum informací a statistik kultury Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS).

Výsledky účtu kultury za rok 2021

Tato publikace, obsahující data za rok 2021, představuje již třinácté vydání účtu kultury. Pokračování epidemie covidu-19 i v uvedeném roce dává výsledkům tohoto zpracování zvláštní význam. Mimojiné mohou posloužit ke kvantifikaci negativních ekonomických dopadů na kulturu v dalším, druhém roce pandemie.

V souladu s metodikou Eurostatu a závěry pracovní skupiny ESSnet-Culture rozlišuje publikace následující kulturní oblasti:

• kulturní dědictví
  • scénické umění
  • výtvarné umění
  • periodickýa neperiodický tisk
  • audiovizuální a interaktivní média
  • architektura
  • reklama
  • umělecké vzdělávání
  • správa kultury vč.její podpory

Z praktických důvodů, souvisejících s problémy se získáním a členěním potřebných dat, je nutné výše uvedené oblasti doplnit o další blíže neurčenou oblast, pro účely této publikace nazvanou „neznámá oblast“. Ta zahrnuje údaje, které známe pouze za celek (např. zdroje financování) a nemůžemeje rozčlenit do konkrétních oblastí.

V rámci jednotlivých oblastí rozeznáváme kulturní činnosti, které představují či zprostředkovávají kulturní projevy, jako je např. činnost muzeí a galerií a dále kulturní služby či statky (např. konzervace a archivace v rámci muzeí či originály zvukových nahrávek). Nositele uvedených kulturních činností, popř. služeb či statků, lze také souhrnně označit za poskytovatele kulturních statků a služeb (dále také „poskytovatele“). Mezi ně patří např. muzea, knihovny, divadla, rozhlas či televize.

Výsledky účtu kultury za rok 2021 (pdf, 41 stran)

Jednotlivé sekce publikace a souhrnná data ke stažení zde.

Zdroj: czso.cz