Publikováno: 20. 2. 2023

Metodika průzkumu, revize a pasportizace historickeho knihovního fondu

Metodická příručka představuje základní přehled péče o historický knižní fond pro majitele nebo správce.

Metodika průzkumu, revize a pasportizace historickeho knihovního fondu

Metodika má za cíl představit přehlednou syntetickou příručku a pomůcku péče o historický knižní fond, jeho analýzu z hlediska obsahového, chronologického a provenienčního a jeho syntetizujícího zhodnocení formou studie. Kromě obsáhlé sekundární bibliografie k problematice historického knižního fondu v nejširším slova smyslu a přehledu platných legislativních předpisů, obsahuje rovněž přehledného průvodce pro globální zpracování historické knižní sbírky podle jejího specifického typu a také doporučení pro její dlouhodobou správu a péči o ni. Součástí metodiky jsou rovněž rady při selekci knih určených ke konzervování a restaurování a při zajišťování vhodných podmínek uložení historického knižního fondu.

Metodika vznikla v rámci projektu NAKI MK ČR DG18P02OVV009 „Virtuální rekonstrukce rozptýlených provenienčně bohemikálních knižních celků v tuzemských i zahraničních knihovnách“, v letech 2018-2022 řešeného konsorciem tří institucí (Národní muzeum, Národní knihovna ČR a Národní památkový ústav) pod koordinací Národního muzea.

Metodika průzkumu, revize a pasportizace historickeho knihovního fondu (pdf, 76 stran)

Zdroj: npu.cz