Publikováno: 28. 7. 2023

Histories of Childhood: Uncovering New Heritage Narratives

Nová metodika publikovaná Oxfordskou univerzitou se věnuje interpretaci dějin dětí a dětství v kulturním dědictví.

Histories of Childhood: Uncovering New Heritage Narratives

Výzkumné Centrum dějin dětství (Centre for the History of Childhood) Oxfordské univerzity publikovalo novou metodiku Histories of Childhood: Uncovering New Heritage Narratives. Publikace se zabývá možnostmi interpretace dějin dětí a dětství v muzejních sbírkách a kulturním dědictví. Kromě praktických tipů je zahrnuto jedenáct případových studií z britských muzeí a památkových objektů, jako jsou londýnské Foundling Museum, hrad Warkworth a zámek Kenwood House.

Publikace přízvukuje, že dějiny dětí a dětství jsou nezbytné ke komplexnímu pochopení historie. Nejefektivnější je do narativu expozice nebo prohlídky zařadit skutečné dobové příběhy dětí. Děti byly ve většině historických společností opomíjené, neměly moc o sobě rozhodovat a zejména ve vyšších společenských vrstvách, kterých život je představován v expozicích hradů a šlechtických sídel, byly předměty politicky a ekonomicky motivovaných rozhodnutí. S tím se mohou ztotožnit nejen dětští návštěvníci, ale i návštěvníci z řad jiných marginalizovaných skupin.

Histories of Childhood: Uncovering New Heritage Narratives (pdf, 66 stran, anglický jazyk)

Více v článku zde.

Zdroj: museumsandheritage.com