Publikováno: 9. 4. 2024

Decolonizing Ethnographic Museums in Central Europe

Problematice etnografických muzeí ve střední Evropě a jejich dekolonizaci se bude věnovat jeden z cyklu seminářů Mirjam Moravcová Seminar na Fakultě humanitních studií UK.

Decolonizing Ethnographic Museums in Central Europe

Když se cestovatel Phillip Franz von Siebold vrátil v roce 1830 do Evropy, přivezl s sebou i rozsáhlou sbírku ze svého působení v Japonsku. Ta se následně stala základem etnografických muzeí v Mnichově a Leidenu. Právě problematice etnografických muzeí ve střední Evropě a jejich dekolonizaci se bude věnovat další z cyklu seminářů Mirjam Moravcová Seminar Katedry sociální a kulturní antropologie.

Seminář představí dvouletý výzkumný projekt Dekolonizace etnografických muzeí ve střední Evropě zaměřující se na dekolonizační strategie tří muzeí ve střední Evropě – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze, Weltmusea ve Vídni a etnografického muzea Néprajzi Múzeum v Budapešti.

Seminář proběhne v pátek 12. dubna od 10 hodin v místnosti 1.12, povede jej v anglickém jazyce povede dr. Melanie Sindelar.

Zdroj: fhs.cuni.cz