Publikováno: 10. 7. 2015

V PRVNÍ LINII... Inovativní přístupy v průvodcovské a lektorské činnosti

Výstupy kolokvia Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií České republiky. Editor Lucie Jagošová

V PRVNÍ LINII... Inovativní přístupy v průvodcovské a lektorské činnosti

Průvodci a lektoři patří mezi muzejní profese, které v každodenní praxi jako jedni z prvních nebo jedni z mála reprezentují svou muzejní instituci směrem k veřejnosti. Nesou také značnou míru zodpovědnosti za ochranu vystavených exponátů a bezpečný pohyb návštěvníků při prohlídkách. V souladu s pracovní náplní bývají vystaveni nutnosti řešit různé problémové situace, související s návštěvnickým provozem, a mnohdy zcela zásadně ovlivňují pocity návštěvníků z návštěvy muzea.
Jsou zkrátka V PRVNÍ LINII. Jejich roli nelze brát na lehkou váhu, přesto významu jejich činnosti v současných českých muzeích není věnovaná dostatečná pozornost...

Připravované kolokvium se zamýšlelo nad specifickým významem činnosti průvodců a lektorů v našich muzeích, galeriích a příbuzných institucích a otázkami:

• Jaké jsou aktuální problémy průvodcovské a lektorské praxe očima (nejen) průvodců a lektorů?
  • Umíme se vžít do role návštěvníků ve své vlastní instituci?
  • Jaký je potenciál vzájemné spolupráce „zevnitř“ mezi muzejními profesemi, aby z muzea odcházeli návštěvníci co nejvíce spokojeni?

Výstupy kolokvia Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií České republiky jsou dostupné ZDE.