Publikováno: 30. 11. 1999

Monument revue. Časopis Pamiatkového úradu SR na prezentáciu vedeckého poznávania kultúrneho dedičstva

Odborný časopis Archivu Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

Hlavným pilierom časopisu Monument revue, ktorý vydáva Archív Pamiatkového úradu Slovenskej republiky v Bratislave, sú štúdie a články zamerané na propagáciu vedeckého poznávania pamiatkového fondu formou archívno-historických výskumov. Snahou redakcie časopisu je propagovať archívne pramene ako zdroj retrospektívnych informácií o pamiatkach, a zároveň aj ich vlastný podiel na slovenskom kultúrnom dedičstve. Časopis tiež publikačný priestor na široké spektrum príspevkov o vedeckovýskumnej činnosti PÚ SR nielen z dejín architektúry a výtvarného umenia, ale aj histórie, archeológie, etnológie, chémie, reštaurovania či informatiky.

Ďalším pilierom časopisu je monumentológia ako samostatná vedecká disciplína, ktorej môžeme priznať atribúty aplikovanej a interdisciplinárnej vedy. Časopis sa venuje historickému vývoju teórií a zásad ochrany pamiatok v minulosti a konfrontuje ich so súčasnými koncepciami. Nezastupiteľné miesto patrí profilom osobností. Úcta k práci a poslaniu ľudí, ktorí postavili základy monumentológie a rozvíjali ich v ťažkých materiálnych a spoločenských podmienkach je cestou, ako pochopiť naše vlastné miesto a úlohu v práci, ktorá nenachádza vždy adekvátne spoločenské uznanie a ocenenie. Neoddeliteľnou súčasťou časopisu sú aj tradičné správy z odborných podujatí, ako aj glosy a recenzie najnovšej literatúry.

Časopis Monument revue je publikován on-line:

Časopis Monument revue navazuje na časopis Informátor archivu Pamiatkového úradu SR, vydávaného v letech 1986 až 2011.