Publikováno: 27. 6. 2022

Virtuální prezentace novinek ve slovenské archeologii

Archeologové Památkového úřadu SR a krajských památkových úřadů připravili při příležitosti Evropských dnů archeologie 2022 (17. - 19. 6.) nové online prezentace.

Virtuální prezentace novinek ve slovenské archeologii

Jednou z nich je online výstava Zaostřeno na archeologické nálezy. Jejím cílem bylo představit archeologické nálezy z činnosti památkářů - archeologů. Větší skupinu nálezů představují ty, které byly objeveny náhodně běžnými občany – nearcheology, kteří je poctivě ohlásili památkářům. Jedná se o výběr nálezů získaných za posledních několik let. Prezentovány jsou i dosud nezveřejněné nálezy, jako hromadný nález bronzových předmětů z Obišoviec. V popisech k nálezům naleznete i příběhy jejich objevení, které jsou někdy kuriózní. Ať už jde o nález plátu (kyrysu) z brnění dětmi během koupání v Dunaji, či nález mince běžcem, který ji nevzal, ale ohlásil a po návratu pro ni našel další a nové naleziště. Výstava byla připravena v aplikaci pro tvorbu virtuálních výstav INDIHU Exhibition.

Slovenští památkáři také pokračují ve vytváření a zveřejňování 3D modelů terénu zajímavých archeologických nalezišť. Tentokrát zpřístupňují dva nové modely z východoslovenského regionu Zemplín. Na jednom z nich jsou zaniklé opevněné vinice v poloze Senderů v obci Vinné, okres Michalovce. Po zaniklých vinicích zůstaly jen pásy volně uložených kamenů - tzv. kamenice a pozůstatky dvojitého ochranného valu z pozdního středověku.

Terén poznačený činností vinohradníků můžete sledovat i na 3D modelu nově zjištěného hradiště Veľký vrch u Královského Chlmce, okres Třebišov. Tentokrát se však jedná o živé – stále používané vinice. Vrchol kopce Velký vrch obklopuje nevýrazný, pouhým okem téměř nepostřehnutelný val. Nedaleko lokality na okraji města byly nalezeny nálezy z období pozdní kamenné doby - eneolitu.

Více informací zde.

Zdroj: pamiatky.sk