Publikováno: 2. 2. 2024

Virtuální muzeum ukradených kulturních předmětů

UNESCO věří, že virtuální muzeum pomůže dostat témata nezákonného obchodování s kulturními statky do centra mezinárodní pozornosti a posílí obhajobu vrácení uloupených předmětů.

Virtuální muzeum ukradených kulturních předmětů

Projekt virtuálního muzea má přispět ke zvýšení povědomí široké veřejnosti o důsledcích nezákonného obchodování s kulturními statky a přispěje k nalezení odcizených předmětů. Návštěvníci budou moci virtuálně prozkoumat prostory jako ve skutečném muzeu a získat přístup ke vzdělávacím digitálním materiálům. Součástí muzea budou také příběhy a svědectví místních komunit.

Organizace, která podporuje mezinárodní spolupráci ve vzdělávání, umění, vědě a kultuře, poprvé oznámila informaci o vytvoření muzea na konferenci o kulturní politice a udržitelném rozvoji, která se konala v Mexiku v září roku 2022. Podle generální ředitelky UNESCO Audrey Azoulay se za každým ukradeným uměleckým dílem nebo artefaktem skrývá kus historie, identity a lidskosti, který byl vyrván z rukou jeho správců, znepřístupněn výzkumu a hrozí, že bude navždy zapomenut. „Prostřednictvím tohoto muzea chceme tato umělecká díla vrátit zpět do centra pozornosti a obnovit právo společností na přístup ke svému vlastnímu dědictví,“ vysvětluje Azoulay.

V první fázi interaktivního muzea, jehož spuštění se plánuje v polovině roku 2025, bude vystaveno asi 600 uměleckých děl, nacházejících se na seznamu Mezinárodní organizace kriminální policie (INTERPOL). Design virtuálního muzea bude založen na podobě stromu baobab – symbolu odolnosti a zásadního významu pro život mnoha afrických komunit.

Více informací: zde

Zdroj: museumsassociation.org; core.unesco.org