Publikováno: 5. 2. 2014

Univerzita Karlova zpřístupnila první českou virtuální sbírku glóbů

Mapová sbírka PřF UK je první institucí v ČR, která zpřístupnila koncem roku 2013 sbírku glóbů prostřednictvím Internetu.

Univerzita Karlova zpřístupnila první českou virtuální sbírku glóbů

83 unikátních exponátů, mezi které patří i svítící a staré glóby, glóby Měsíce nebo originální učební pomůcky, teluria a armilární sféra, bylo odborně katalogizováno, vyfotografováno a zpřístupněno on-line. To vše díky projektu Technologie pro zpřístupnění mapových sbírek z programu NAKI Ministerstva kultury ČR.

Mapová sbírka PřF UK

Virtuální sbírka glóbů

Ke spolupráci se podařilo získat zkušený tým z belgické univerzity v Ghentu pod vedením profesora Philippe de Maeyera, který již v minulosti zdigitalizoval legendární glóbus G. Mercatora.

Česko se tak stalo druhou zemí Střední Evropy, která vystavuje svou virtuální sbírku glóbů. První bylo Virtuální muzeum globů vytvořené na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti. Zájem veřejnosti potvrzuje i vysoký počet návštěvníků. Měsíc po jejich spuštění hlásí počítadlo již 750 návštěv.

Více informací v článku časopisu Ikaros zde.

Zdroj: ikaros.cz