Publikováno: 29. 11. 2023

The Routledge Handbook of Museums, Heritage, and Death

Rozsáhlá publikace se zaměřuje na komplexní zkoumání témat smrti, umírání a uchovávání lidských pozůstatků v muzeích po celém světě.

The Routledge Handbook of Museums, Heritage, and Death

Příručka The Routledge Handbook of Museums, Heritage, and Death předkládá rozmanitou škálu příspěvků, věnujících se prezentaci smrti v muzeích a dalších výstavních prostorách. Jednotlivé kapitoly hodnotí sbírkové praktiky a jejich historický kontext, představují globální perspektivy a potenciální řešení a navrhují, jak by měla být témata smrti a umírání představována veřejnosti. V kontextu repatriací a dekolonizace muzeí vyzývá kniha k etičtějším rámcům a strategiím spolupráce, zejména s potomky a příslušnými komunitami.

Kniha je rozdělena do šesti částí:

• Akvizice, kurátorství a konzervace lidských ostaků
  • Zobrazování mrtvých: Výstavy a etické úvahy
  • Dekolonizace a posun perspektivy v muzeích
  • Místa smrti a kulturního dědictví
  • Veřejné vzdělávání a angažovanost v muzeích
  • Death Studies a kulturní dědictví v praxi

BIERS, Trish; STRINGER CLARY, Katie: The Routledge Handbook of Museums, Heritage, and Death, London, New York: Routledge 2024. 583 s.