Publikováno: 11. 7. 2017

STOLEN, SMUGGLED, SOLD: On the Hunt for Cultural Treasures

Existuje nespočet knih o krádežích v muzeích, obchodování a pašování starožitností či o ztracených starodávných artefaktech. Nancy Mosesová napsala knihu pro širokou veřejnost, která reflektuje veškerou tuto problematiku v muzeích a galeriích dohromady.

STOLEN, SMUGGLED, SOLD: On the Hunt for Cultural Treasures

Odhalující studie o ztracených a znovu nalezených pokladech začíná Klimtovým portrétem Adély Bloch Bauerové, známější pod názvem Dáma ve zlatém, a pokračuje například příběhem o mumii Ramsesse I. nebo starým pokladem z Iráku. Ačkoliv je každý z příběhů svým způsobem unikátní, společným znakem všech je jejich ztráta, následné nalezení a vrácení všech exponátů původnímu majiteli. Všechy příběhy poukazují na kontroverzní otázku vlastnictví, která je ovlivněna mezinárodními protokoly a právy. Kde by měly být hodnotné poklady uloženy? V instituci, kde se v současné době nacházejí, nebo v zemi, ve které vznikly? Kniha obsahuje kvalitní obrazové reprodukce všech objektů.

Nancy Mosesovou přivedlo ke psaní její bývalé zaměstnání. Jako výkonná ředitelka Philadelphia History Museum byla v každodenním kontaktu s muzejními exponáty a její vzpomínky a zkušenosti ji přivedly k myšlence sepsání příběhů z muzejního prostředí. Její předešlé dílo Lost in the Museum: Hidden Treasures and the Stories They Tell získalo v roce 2008 první místo v soutěži ForeWord Magazine. V současné době pracuje na sérii televizních pořadů s názvem The Women of Philadephia: A Documentary. Jeho cílem je představit historii Filadelfie prostředníctvím života ženy žijící v tomto městě.

Obsah knihy