Publikováno: 13. 9. 2017

Skanzeny v České republice: muzea lidové architektury v přírodě

Skanzeny v České republice: muzea lidové architektury v přírodě

Doposud nejobsáhlejší publikace týkající se skanzenů, doplněna o fotografie čtyřiceti muzeí a objektů lidové architektury na území České a Slovenské republiky. Ucelená prezentace českých a slovenských skanzenů v jediné publikaci, která v úplnosti seznamuje čtenáře s nejvýznamnějšími soubory dochovaných památek lidové architektury.   

Muzea lidové architektury v přírodě neboli skanzeny se u nás v poslední době těší velké oblíbenosti a zažívají rozmach. V současné době dochází k rozšiřování starých areálů o nové části a vznikají i zcela nové areály. Expozice jsou oživovány pomocí folklórních souborů, ukázek lidových zvyků, řemesel, jídelníčků i tradičního zemědělství. Vyjma toho, že kniha obsahuje celistvé areály, jsou do publikace zařazeny i některé významné expozice, nacházející se v jednotlivých stavbách lidové architektury. Taktéž se zde nachází jihočeská obec Holašovice, která ačkoliv sama není muzejní expozicí, tvoří významný komplex staveb lidové architektury a je řazena do seznamu světového kulturního dědictví Unesco. 

Tato kniha by neměla uniknout pozornosti lidem, kteří se zajímají o lidovou architekturu, neboť nabízí zcela ucelený přehled muzeí lidové architektury v přírodě, doplněný o fotografie, u nás. 

Obsah knihy: