Publikováno: 16. 10. 2017

INSIDE THE LOST MUSEUM: Curating, Past and Present

Při zmínění Jenksova muzea (the Jenks Museum at Brown University) čili "ztraceného muzea" dle názvu nejnovější knihy Stevena Lubara nebudou mnozí vědět, o jakou instituci se jedná, kde se nachází či jakou oblastí historie se zabývá. Není to však překvapivé, neboť muzeum bylo téměř celé století uzavřené, jeho exponáty uložené v bednách a po druhé světové válce téměř připravené na vyhození. Před několika lety ale došlo k jeho vzkříšení, kdy se profesoři Steve Lubar a Mark Dion ve spolupráci se svými studenty a Brownovou univerzitou, která má Jenksovo muzeum ve vlastnictví, rozhodli muzeum zavést opět do provozu.

INSIDE THE LOST MUSEUM: Curating, Past and Present

Kurátoři činí mnohá rozhodnutí, když sestavují sbírky a plánují výstavy. Během tohoto procesu musí dbát na to, aby měl výsledek jejich několika měsíční i roční práce ucelený rámec, kterým by návštěvníkovi předali myšlenku či příběh, který stojí za existencí muzea. Výstava působí na naše smysly a balancuje mezi předáváním informací a působením na naše emoce. Kurátoři proto musí brát ohled na interakci návštěvníka s expozicí - na to, jak se návštěvníci mezi expozicemi pohybují, jak expozice vnímají a zároveň, jak se přitom vzdělávají a jaké emoce pociťují.

A právě touto myšlenkou se zabývá Inside the Lost Museum; kniha popisuje činnost muzeí a navrhuje způsoby, jak tyto instituce mohou své návštěvníky obohatit v oblasti vzdělání a prožitku, který si z návštěvy výstavy odnášejí.

Steven Lubar se tuto myšlenku snaží vysvětlit na příkladě Jenksova muzea (muzea, které na téměř celé století ztratilo svůj smysl) a pomocí něj ukázat, jak jsou pro nás muzea užitečná.