Publikováno: 22. 11. 2021

Edukační inspirace z regionálního muzea v Říčanech

V knihovně CPP nabízíme k nahlédnutí následující tituly z dílny říčanského muzea: Tvořiivá hra – metodika tvořivých činností v mateřské školce, Ozvěny starých časů, Astrostezka Říčany a pracovní listy Jdeme do přírody.

@muzeumricany.cz

Jste pedagogem v mateřské škole nebo pracujete v regionálním muzeu a hledáte inspiraci pro nové edukační aktivity své instituce? Posloužit Vám mohou příklady z Muzea v Říčanech.

1. Tvořivá hra – metodika tvořivých činností v mateřské škole (Carolina Sidon, Petra Skřivánková)

Publikace vznikla jako výsledek spolupráce pracovníků Muzea Říčany, Společnosti pro kvalitu školy a pedagogů zapojených do projektu Oborový Mentoring v přírodovědném a polytechnickém vzdělávání. Obsahuje zkušenosti více než 40 učitelek z 20 mateřských škol ve Středočeském kraji. Kniha čtenáře provede principy tvořívé hry – pilíři tvořivé hry (Hra se prolíná s tvořením, Přenášíme aktivitu z dospělého na dítě, Zaměřujeme se na proces, ne na výsledek), jejími pravidly, fázemi, rozdílnými prostředími (tvořivá hra ve třídě, v zahradě, doma), ukázkami aktivit a teorií metody, obsahující odpovědi na nejčastější dotazy pedagogů při workshopech zaměřených na tvořivou hru.

2. Ozvěny starých časů (Vladimír Čech)

Útlý sešit zachycuje svědectví říčanského pamětníka, narozeného v roce 1934. Vladimír Čech, nejmladší syn říčanského sedláka a legionáře Josefa Čecha, vzpomíná na dění okolo rodinného hospodářství.

3. Astrostezka Říčany (autor neuveden)

Mapa s pracovními listy včetně kvízu a puzzle v pouzdře provede děti v průběhu dvou hodin přírodním okolím Říčan.

4. Jdeme do přírody: Jaro, Léto, Podzim, Zima (autor neuveden)

Sada čtyř publikací je určena pro pozorování přírody v jednotlivých ročních obdobích. Pracovní listy s tipy na pozorování přírody poslouží jako průvodce přírodou Středočeského kraje především pro rodiny s dětmi, ale i mladší žáky.

Publikace