Publikováno: 21. 8. 2017

Disaster Management in Archives, Libraries and Museums

Disaster Management čili řízení katastrof je nedílnou součástí knihovnické a informační práce. Záměrem autorů, G. Matthews, Y. Smith a G. Knowles, je tudíž nalézt způsob, který čtenářům umožní pochopit důležitost této praktiky nejen pro ně samé ale také pro organizace, pro které pracují, a který jim ukáže, jak tuto praktiku řádně využívat při strategickém plánování ochrany cenných historických objektů.

Disaster Management in Archives, Libraries and Museums

Kniha se zabývá a posuzuje současný stav disaster managementu především v britských ale také ve světových archivech, knihovnách a muzeích. Poskytuje také doporučení týkající se současných a možných budoucích nebezpečí.

Po úvodním představení tématu a terminologie se kniha zabývá historií vývoje disaster managementu v oblasti kulturního dědictví, přičemž se odkazuje na příklady hlavních událostí a činitelů společně s nastíněním základních principů dané praktiky. Dále kniha popisuje a zhodnocuje základní strukturu efektivního disaster managementu a její kontrolní plán. S využitím praktik z celého světa a dalších oborů kniha rozpoznává hlavní problémy, které mají negativní vliv na disaster management.

Tato kniha by měla být nedílnou součástí četby studentů, kteří se zabývají studiem archivů a knihovního, informačního a muzejního managementu. Kniha bude také velmi přínosná pro odborníky, kteří se zabývají plánováním disaster managementu na místní či celostátní úrovni.

Obsah knihy