Publikováno: 7. 9. 2017

Blind Visitor Experiences at Art Museums

Proč by chtěl člověk se ztrátou zraku navštívit muzeum výtvarného umění, když není možné, aby se exponátů dotýkal? V rámci studie Metropolitního muzea umění v New Yorku se do zkoumání této otázky zapojili i návštěvníci se ztrátou zraku se svými zkušenostmi.

Blind Visitor Experiences at Art Museums

Kniha je věnována problematice pasivního a aktivního sociálního vylučování lidí s poruchou zraku ze zařízení muzea. Pasivní vyloučení je v knize definováno jako vyloučení vyplývající z nezajištění bezbariérového přístupu do budov, nedostačujících učebních materiálů či nedostatku informací a školení muzejních pracovníků. Aktivní vyloučení je definováno jako úmyslný akt vyloučení návštěvníka založený na přesvědčení, že lidé s poškozením zraku nejsou schopni pochopit výtvarné umění.

Obsah knihy: